Fotograf ślubny cena – co na nią wpływa?

Najpiękniejszy dzień w życiu każdej pary nie może się obejść bez fotografa i kamerzysty ślubnego, którzy stworzą wyjątkowe pamiątki. A jak znaleźć najlepszych fachowców, a przy tym mieć świadomość, że dobrze wydało się pieniądze?  Za co trzeba zapłacić  decydując się na fotorelację i filmowanie ślubu i jak nie zbankrutować?

Na początku rzućmy okiem na wyniki naszych ankiet:

Jak możecie zauważyć aż 86% uczestników naszej ankiety odpowiedziało, że przy wyborze wykonawców foto – video na swój ślub kierują się jakością portfolio i jakością prac, tylko 14 % uznało cenę jako główny czynnik determinujący wybór.

Te wyniki są bardzo budujące. Oznaczają to, że świadomość par młodych z roku na rok wzrasta, a co za tym idzie zdają sobie sprawę, że dobrze wykonane usługi mają swoją cenę. Jednocześnie ciekawe wnioski można wyciągnąć z drugiej ankiety. W pytaniu dotyczącym budżetu przeznaczonego na film i fotografię – 78% ankietowanych nie chce przekraczać kwoty 5000 zł za pakiet usług filmowo-fotograficznych.

Postaramy się w sposób bardzo prosty omówić, co wpływa na cenę filmu i fotografii ślubnej oraz dlaczego często koszt tych usług wykracza poza założony budżet par młodych.

Fotograf ślubny cena: co się kryje pod gotowym materiałem?

Bardzo często Pary Młode w całym szale przygotowań ślubnych wydają ciężko zarobione pieniądze na rzeczy tak naprawdę mało wnoszące na całościowy wygląd ślubu. Zapominają natomiast, że na nic zdadzą się ich starania jeśli nie będzie kogoś, kto uwieczni na zawsze ich piękny dzień, bądź zrobi to źle.

Często młodym wydaje się, że ceny usług filmowo-fotograficznych są zawyżone i źle oszacowane. Taki pogląd może wynikać z dużych rozbieżności na rynku weselnym.

Jak w przypadku każdej usługi na cenę ślubnej oprawy medialnej składa się wiele czynników, także tych, które, można powiedzieć, są oczywiste, ale nie zawsze widoczne od strony odbiorcy. To m.in.:

– doświadczenie, umiejętności, wiedza, profesjonalizm i czas poświęcony pracy;

– eksploatacja sprzętu, z którego korzystają kamerzysta ślubny i fotograf;

– jakość fotografii i sposób przygotowania do fotoreportażu ślubnego;

– miejsce ślubu, wesela i sesji plenerowej;

– ilość materiału i jego obróbka (a także jakość papieru, rozmiar zdjęć, ewentualne albumy);

– indywidualne życzenia;

– koszty prowadzenia działalności (ZUS, podatki)

Nie jest tak, że para ustala, że chce mieć 200 zdjęć, cena zdjęcia to X złotych… i to wszystko. Korzystając z usług profesjonalistów, należy liczyć się z tym, że płaci się nie tylko za gotową usługę, ale i za sposób jej realizacji, podejście, zaangażowanie, czas oraz wszystko, co jest potrzebne do tego, by osiągnąć wymarzony efekt końcowy.

Z naszego doświadczenia wynika, że Narzeczeni doskonale zdają sobie sprawę, że w cenę fotorelacji ślubnej wliczone są wysoka jakość i doświadczenie i właśnie za to chcą płacić. Liczą się z kosztem z rzędu 5000 złotych w górę, chociaż jak wynika z naszej ankiety, większość nie chciałaby płacić więcej niż wyżej wymieniona kwota. 

Jak ocenić, czy wybrane studio jest warte pieniędzy, które chce się przeznaczyć? Warto zapoznać się zarówno z portfolio, jak i opiniami, na podstawie których można wyrobić sobie pewien pogląd na jakość wykonywanych zdjęć i filmów ślubnych.

Fotograf ślubny cena: za co trzeba zapłacić? 

Na cenę zdjęć ze ślubu mają wpływ takie czynniki jak ilość fotografii i miejsce ich wykonywania. Warto przyjąć, że – tak jak w każdym przypadku – im więcej poświęcenia będą wymagały zdjęcia, tym ich cena będzie wyższa. Jeśli para decyduje się na fotorelację ślubną już od chwil przygotowań i pragnie, by fotograf towarzyszył im aż do samego końca, a także wykonał plenerową sesję ślubną, w oddaleniu od miejsca zabawy czy też w inny dzień – można się spodziewać wyższej ceny usługi.

Tym, o czym się nie mówi, a co również jest uwzględniane w cenie fotorelacji ślubnej, jest eksploatacja sprzętu oraz konieczność obróbki graficznej materiałów, by końcowy efekt w pełni zadowalał świeżo upieczonych Małżonków. De facto jako klienci nie kupujecie 12h czasu pracy fotografa czy operatora, lecz lata pracy i wysiłku, który wkładał  w samodoskonalenie i rozwój.

W przypadku filmu ze ślubu sprawa wygląda dokładnie tak samo: na jego cenę na wpływ długość trwania i sposób realizacji, a także miejsce, w którym będzie on kręcony.

Warto także wiedzieć, że wszelkie indywidualne pomysły, jeśli wymagają dodatkowego nakładu pracy, również mogą być inaczej wyceniane. Jest to jednak kwestia do ustalenia między Młodą Parą, a filmowcem czy fotografem, nie jest to bowiem regułą. 

Kamerzysta i fotograf ślubny: o czym warto pamiętać?

Jest jeszcze jedna dość istotna kwestia, o której powinni pamiętać Państwo Młodzi, obliczając koszty fotograficznej i filmowej obsługi wesela.

Korzystając z usług fotografa i kamerzysty ślubnego, warto pamiętać, że są to osoby, które bardzo często jako pierwsze pojawiają się na miejscu wydarzeń – tworzą relację ślubną z przygotowań w domu Panny i Pana Młodego, filmują i fotografują kościół przed ceremonią, uwieczniają okolice sali weselnej – wszystko po to, by stworzyć wspaniałe pamiątki, film i zdjęcia ślubne mocno osadzone w pięknej rzeczywistości Narzeczonych.

Warto więc zadbać o to, by mieli odpowiednie warunki do pracy i również potraktować ich jako gości – zapewnić miejsce przy stole i posiłek, a jeśli będzie konieczność także miejsce noclegowe. Atmosfera współpracy – także w cenie!

Fotograf i kamerzysta ślubny są niczym cień Pary Młodej, dlatego zdecydowanie warto się z nimi zaprzyjaźnić, by współpraca przebiegała w miłej atmosferze i by swobodniej można było wymieniać się poglądami i oczekiwaniami odnośnie efektów ślubnej sesji fotograficznej i filmu ślubnego.

O tym jak powinna przebiegać współpraca między parą młodą a ekipą filmowo-fotograficzną pisaliśmy w tym artykule: Udana współprca za fotografem – 5 kroków do wspaniałych zdjęć

Dbałość i miłą współpracę oddala jakże problem niedomówień – jeśli obie strony będą otwarte na kontakt, wówczas swobodnie będzie się dało porozmawiać o wszelkich kosztach i nic nie pozostanie niejasne. Dobra atmosfera, choć nic nie kosztuje, jest niezwykle cenna i zdecydowanie wpływa na końcowy efekt pracy. W końcu radość, swoboda i szczęście jest właśnie tym, co chce się oglądać na zdjęciach i filmach ślubnych!

Ze swojej strony chcemy też polecić Wam usługi naszych zaprzyjaźnionych wykonawców. Nie jest tajemnicą, że bardzo często dzięki poleceniom można uzyskać całkiem fajne rabaty. O polecanych przez nas DJ już pisaliśmy w tym artykule

Dziś pragniemy zachęcić Was do sprawdzenia oferty i skorzystania z usług świetnych barmanów- Gentelman’s Drink Bar- ekipa robi rewelacyjną robotę i jesteśmy przekonani, że sprawdzą się na Waszych imprezach.

Mamy nadzieję, że ten artykuł Wam się podobał i polecicie go dalej!

wyłączone komentarze