Udana współpraca z fotografem 

Kochani! Nasz ostatni poradnik w którym przedstawiliśmy TOP 5 najlepszych naszym zdaniem DJ cieszy się do teraz dużą popularnością – jeśli jednak go nie czytaliście możecie to nadrobić tutaj

Dziś w ramach kolejnego małego poradnika Studio Mazurkiewicz dla wszystkich par młodych chcielibyśmy poruszyć kwestię współpracy między Wami a ekipą foto/video. 

Jak przygotować siebie i swoje otoczenie by wspólnie stworzyć genialną pamiątkę z Waszego ślubu i wesela? Jak uniknąć stresu związanego z przygotowaniami? Mamy cichą nadzieję, że informacje tutaj zawarte okażą się dla Was bardzo pomocne i odpowiedzą na wiele nurtujących pytań.

Komunikacja z fotografem ślubnym

Brzmi banalnie ale pod tym słowem kryje się klucz do udanego filmu i zdjęć. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze – jeśli nie zakomunikujecie swoim wykonawcom czego od nich oczekujecie to będą oni realizować dla was materiały zgodnie z własną wizją artystyczną i w sumie jest to ok, tyle tylko, że im więcej się od Was dowiemy tym mocniejszą więź możemy zbudować.

Wiem, brzmi to trochę dziwnie – jaką więź może wytworzyć filmowiec z parą młodą? mam tu oczywiście na myśli ten rodzaj relacji w którym będziecie się przy nas czuli swobodnie, nie będziecie traktować fotografa i filmowca jak usługodawcy lecz jak kumpli. Uwielbiamy słuchać o tym co planujecie, jak wyobrażacie sobie swój ślub, jak ma wyglądać dekoracja – to wszytko pozwala pozytywnie naładować się nie tylko Wam ale i nam i wejść na przygotowania z potężną energią, która mamy nadzieję szybko Wam się udzieli dzięki czemu będziemy częścią kolejnej pięknej historii miłosnej.

Rozmowa o oczekiwaniach z waszym fotografem

Niby wiele już powiedzieliśmy w punkcie pierwszym, jednak to co chcemy napisać jest ultra ważne. Wiadomo, że wybierając Waszą ekipę foto/video macie względem nich pewne oczekiwania. Może niektórych to zdziwi ale oni również mają oczekiwania względem Was i oczywiście nie mam tu na myśli aspektu finansowego 😉

Chodzi mi tutaj o to, że Wy chcecie otrzymać bajkowe zdjęcia i film ślubny a ekipa chce stworzyć materiał według własnej wizji i poczucia estetyki. Jak zatem połączyć oba oczekiwania? przez lata uświadomiliśmy sobie, że udana współpraca z fotografem jest niemożliwa kiedy pary nie mówią o tym czego chcą, kiedy nie wpuszczają nas do swojego świata – dziś nie ma możliwości żebyśmy nie odbyli długiej rozmowy przy kawie lub jeśli nasi klienci są z daleka posiłkujemy się Skype bądź telefonem. Niemniej im więcej informacji uda nam się wyciągnąć od pary tym łatwiej jest nam pracować. Fotograf ślubny nie jest wróżbitą – patrząc na was nie wiemy czy wolicie zdjęcia, które skupiają się na konkretnych osobach czy wolicie czysty reportaż.

Nie jest niczym złym nie podejmowanie współpracy z ekipą foto/video jeśli zwyczajnie nie czujecie chemii między wami. Czasem lepiej odpuścić niż później żałować, że mogło się wybrać lepiej. Nie ma co na siłę zmieniać fotografa i jego stylu albo liczyć na to, że Wam zmieni się wizja tego, jak chcielibyście żeby wyglądał wasz reportaż czy sesja.

Trzeba więc wysyłać jasne komunikaty przed ślubem, zamiast mieć pretensje po, że czegoś się nie zrobiło. Nie do końca rekomendujemy robienie długiej listy do fotografa, ale jasne określenie rzeczy typu must have bardzo pomaga każdemu wykonawcy. Szczególnie polecamy przedstawienie najbliższych członków rodziny swojej ekipie co bardzo ułatwi im późniejsze uwiecznienie ich na zdjęciach czy filmie. Jest to o tyle ważne, że niektóre mamy panien młodych wyglądają jak ich siostry – serio!

Stworzenie harmonogramu/ankiety przed ślubem

Od wielu lat wysyłamy do naszych par  przed każdym ślubem ankietę, która zawiera adresy, telefony i najważniejsze (dla nas) informacje.

Pytamy w niej na przykład o to, czy będziecie widzieć się przed ślubem (od razu możemy porozmawiać o zorganizowaniu first look’a uwierzcie nam wygląda to świetnie a Wasze spojrzenia są wtedy magiczne), jak będzie oświetlona sala (wiemy jak przygotować się pod kątem lamp i czy używane będą lampy LED i lasery), czy planujecie jakieś niespodzianki o których nie powiedzieliście do tej pory (czytanie w kościele, zimne ognie, pokazy taneczne, pokaz barmański).

To znacznie ułatwia pracę i oszczędza stresu obydwu stronom. My nie musimy też szukać adresów porozrzucanych po kalendarzach i umowach no i przede wszystkim wiemy co jest dla was tego dnia istotne!

Wypełnienie ankiety zajmie Wam pewnie mniej niż godzinę. Dostawaliśmy już sygnały od naszych Par, że ten pomysł bardzo się podoba – pozwala usystematyzować plan działania, a często też przypomina im o czymś ważnym, co mogą zapisać sobie na papierze, co więcej macie wtedy pewność, że chociaż z naszej strony będzie wszytko poukładane 🙂

Udana współpraca z fotografem

Oswojenie obiektywu

Wiele Par twierdzi, że nie czuje się komfortowo przed obiektywem fotografa ślubnego jak i nie lubi być nagrywanym. Dla nas jest to zrozumiałe, nie każdy rodzi się modelem. Nie każdy też musi czuć się swobodnie przed obiektywem – co zatem zrobić żeby chociaż na moment oswoić obiektyw?

My rekomendujemy sesję narzeczeńską zapytacie – dlaczego?

  1. Pomoże Wam lepiej poznać Waszego fotografa, sprawdzić jak będziecie czuli się przed obiektywem.
  2. Usługa,  na którą się decydujecie, wykracza poza to, co zawarte w umowie. Oprócz zdjęć, liczą się również inne kwestie: umiejętność skrócenia dystansu z Wami i rozładowania przedślubnego napięcia, uśmiech, takt i wyczucie chwili.
  3. Podczas sesji oswoicie się również z dźwiękiem migawki, tak że właściwie przestaniecie zauważać wycelowany w Was obiektyw. Fotograf przekaże Wam kilka trików i podpowie, jak się ustawiać, aby korzystniej wypadać na zdjęciach. Przekonacie się, że pozowanie nie jest takie straszne, jak się wydaje.
  4. Takie zdjęcia się po prostu przydają – możecie wykorzystać wasze zdjęcia do dekoracji sali weselnej lub przygotowania zaproszeń czy podziękowań dla rodziców.

Jak widzicie taka sesja niesie za sobą same plusy bo minusów nie ma wcale 🙂

Dzień ślubu

Tak więc stało się! nastał dzień ślubu. Wiecie już dużo jak pracować z fotografem, macie za sobą sesję i świetnie Wam poszło. Teraz tylko trzeba przygotować kilka elementów i gwarantujemy Wam, że film i zdjęcia wyjdą fenomenalnie.

  1. Zadbaj o to by przygotowania odbywały się w dużym, jasnym pomieszczeniu – światło naturalne to sprzymierzeniec każdego fotografa. Duża przestrzeń pozwoli na złapanie jeszcze więcej ciekawych kadrów. Jeśli nie masz możliwości zorganizować takiego miejsca a masz ogród i sprzyjającą pogodę to jeszcze lepiej – zdjęcia w ogrodzie są świetne i będą ciekawą alternatywą dla małych domowych pomieszczeń.
  2. Usuń z otoczenia wszystko to co przeszkadza – nie mamy oczywiście na myśli przemeblowania całego domu. Jednak wielka doniczka, wiszące na szafach wieszaki, porozrzucane ubrania czy dziecinne maskotki nie wyglądają na zdjęciach i filmie zbyt dobrze. Im mniej rzeczy, które będą rozpraszały tym lepiej. Jeśli nie zrobicie tego sami to piszący te słowa Marcin sam posprząta Wam w domu 😉 oczywiście jeśli się na niego zdecydujecie 😉 fajnym pomysłem jest też skorzystanie z usług florystki ze swojej strony polecamy kłodzką pracownię florystyczną „Powiedz Tak”, florystka swoimi kompozycjami kwiatowymi może wzbogacić otoczenie w którym będziecie się przygotowywać.
  3. Ubieranie Panny Młodej to mega fajna sprawa jeśli nasze młode mają kogoś do pomocy. Mama, siostra, świadkowa, kuzynki – zadbajcie o to by wspólnie przeżywać ten moment. Zdjęcia kiedy mama ubiera wychodzącą za mąż córkę są bezcenne, często w ich oczach widać łzy wzruszenia kiedy do niedawna malutka córeczka ma na głowie biały welon. Również druhny spełniają bardzo ważną rolę jaką jest pomoc szczególnie przy zakładaniu kolczyków czy innej biżuterii Pannie Młodej – nagrodą za tę pomoc może być lampka szampana na rozluźnienie 😉
  4. First Look – brzmi tak egzotycznie ale to po prostu ten magiczny moment kiedy widzicie się po raz pierwszy w dniu ślubu. Często aranżujemy takie momenty i za każdym razem bardzo się cieszymy kiedy nasze pary mają na twarzach łzy wzruszenia, uśmiech i autentyczną radość z bycia razem. Uwierzcie nam po latach warto zobaczyć jak byliście sobą zachwyceni w tym dniu 🙂
Podsumowanie

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym wpisie na niektóre sprawy rzuciły inne światło. Liczymy, że będziecie bardziej świadomie podchodzić do kwestii wyboru ekipy foto/video, która ma być nie tylko zwykłymi wykonawcami usług dla Was, ale w dniu ślubu swoim doświadczeniem ma Wam pomagać i dbać o wasz komfort.

Pamiętajcie bez względu na to jak dobrą ekipę wybierzecie, to bez Waszego podejścia i uśmiechu nic się nie uda. Współpraca i komunikacja to klucz to wspaniałej pamiątki na całe życie.

A może macie jeszcze jakieś rady dla przyszłych par młodych? podzielcie się z nami lub dajcie znać jeśli ten wpis się Wam podobał 🙂

wyłączone komentarze